Jaką skrzynkę gazową wybrać?

Skrzynka gazowa pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Ponadto stanowi ochronę dla zaworów, ale też w dużym stopniu wpływa na estetykę elewacji domu. Jej wygląd jest szczególnie istotny, kiedy ma być montowana przy ogrodzeniu, gdzie jest wyjątkowo dobrze widoczna. Dlatego wybór odpowiedniego modelu należy przemyśleć. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Rozmiar skrzynki – najważniejszy aspekt przy zakupie

W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę rozmiar. Jeśli skrzynka będzie większa niż potrzeba, nic się nie stanie, ale w przypadku zakupu zbyt małego modelu, nie będzie możliwości schowania elementów gazowej infrastruktury. Dlatego, zanim zrobi się zakupy, należy dokładnie zmierzyć swoje przyłącza, by wiedzieć, jakiej skrzynki gazowej szukać.

Choć za duża szafka spełni swoją rolę praktyczną, lepiej jednak ją dopasować. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – po prostu, żeby nie przepłacać. Większe skrzynki gazowe są oczywiście droższe od małych.

Jeśli pojawia się konieczność zamknięcia w szafce gazomierza i reduktora ciśnienia najprawdopodobniej należy wybrać model o wymiarach 60x60x25 cm. W przypadku, kiedy skrzynka ma zmieścić jedynie zawór, najczęściej wystarczają mniejsze warianty jak np. 40x40x20 cm.

Czy kolor ma znaczenie przy wyborze skrzynki gazowej?

Najpowszechniej stosowane są żółte szafki na elementy systemu gazowego, dlatego większość osób myśli, że kolor ten jest narzucony zapisami ustawy i nie można wybrać innego. Nie jest to prawdą. Zakłady gazowe stosują takie skrzynki, dlatego większość użytkowników ma właśnie je. Nie znaczy to jednak, że nie można zainstalować swojej. Barwa może być dowolna. Na drzwiczkach musi się tylko znaleźć napis „GAZ” lub symbol „G”. Kolor należy zatem dobrać według własnych preferencji.

Skrzynka gazowa ozdobą posesji

Nie tylko barwa szafki może być dowolna, ale również jej kształt. Jeśli ma ona być zainstalowana na zewnątrz na elewacji lub w ogrodzeniu, to w dużym stopniu będzie ona wpływała na prezencję całego domu i posesji. Dlatego warto wybrać model ozdobny. Świetnie sprawdzi się wersja z dekoracjami odwzorowującymi dawny styl kowalski. Jest ona naprawdę elegancka. Szczególnie dobrze wpasuje się ona do ogrodzenia kutego. Takie skrzynki gazowe określane są mianem staromiejskich, bo swoim wyglądem nawiązują do rozwiązań stosowanych w dawnych latach.

Rodzaje skrzynek gazowych

Dostępne są także różne rodzaje skrzynek gazowych. Można je podzielić na warianty z plecami i bez nich. Wśród tych pierwszych należy wymienić modele wolnostojące, które ustawia się na specjalnych postumentach lub właśnie montuje w ogrodzeniu. Wersje bez tylnej ścianki przeznaczone są do montażu naściennego, we wnęce ściany lub podtynkowo. Wybór odpowiedniego rodzaju skrzynki gazowej wynika zatem z miejsca, gdzie znajdują się zawory wymagające zabezpieczenia.

Materiał

Na koniec należy przemyśleć materiał, z którego ma być wykonana szafka na gaz. Zdecydowanie najgorsze i najmniej trwałe są modele plastikowe. Nie należy ich brać pod uwagę, jeśli ceni się wytrzymałość i estetyczny wygląd. Za to dobrze sprawdzą się modele z włókien szklanych krytych laminatem poliestrowym oraz skrzynki gazowe stalowe malowano proszkowo.

Obydwa rodzaje są odporne na działanie czynników atmosferycznych i zapewniają możliwość wieloletniego korzystania, w dodatku bez utraty swojego ładnego wyglądu, czyli z zachowaniem koloru itp.

Szeroki wybór produktów można znaleźć w naszym katalogu. Mamy dostępne szafki o różnych rozmiarach, kolorach, wykonanych w odmiennych stylach. Wszystkie nasze produkty powstały z wysokiej jakości materiałów. Są to szafki stalowe oraz z włókien szklanych.