Ile kosztuje instalacja gazowa w domu?

Proces wykonawczy dla instalacji gazowej w domu jednorodzinnym zaczyna się od stworzenia projektu na przyłącze gazowe. Koszty instalacji gazowej na etapie projektowym oscylują w granicach 1500-2000 zł. Tak wysoka kwota wynika z indywidualnego charakteru każdej inwestycji, dla której należy od zera stworzyć specyfikację techniczną, uwzględniającą wszelkie wymogi przyłączy, jakie narzuca dostawca gazu. Instalacje gazowe w domu występują w wielu wariantach wydajności, długości orurowania czy typu samej instalacji. Również uwarunkowania wewnętrzne, wynikające np. z zastosowania gazowego ogrzewania podłogowego, wymuszają zakup dodatkowych komponentów do instalacji, które zwiększają całkowity koszt inwestycji. Dlatego na pytanie, ile kosztuje instalacja gazowa do domu, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Postaramy się natomiast nakreślić podstawowy przedział cenowy, w którym powinna się zmieścić większość właścicieli domów.

Instalacje gazowe w domu – wycena przyłącza

Kosztem początkowym dla instalacji gazowej będzie oczywiście cena samego przyłącza. Stawki są tutaj zależne od regionu, mocy i długości przyłącza. Dla przyłączy poniżej 15 metrów długości obowiązuje stawka ryczałtowa za montaż, którą PGNiG trzyma w przedziale 1700-2200 zł. Powyżej 15 metrów koszty instalacji gazowej liczone są od każdego dodatkowego metra. Zazwyczaj są to stawki rzędu 65-80 zł. Konieczne staje się również skorzystanie z usług geodezyjnych, które nie powinny wynieść więcej niż 2000 zł.

Mając w rękach projekt całego przyłącza łatwo obliczyć, ile wyniesie koszt w odniesieniu do metrażu całego przedsięwzięcia. Trzeba jednak pamiętać, że podawany w ramach stawek PGNiG koszt przyłącza nie obejmuje materiałów i robocizny, będąc w zasadzie jedynie daniną przyłączeniową. Koszty materiałów i ekipy montażowej wyniosą dodatkowe 120-160 zł za metr. Do tych stawek należy jeszcze doliczyć kwotę około 1000 zł na szafkę gazową, oraz 150-200 zł za odbiór przyłącza.

Instalacja gazowa koszt modułów wewnętrznych

To, ile kosztuje instalacja gazowa w całkowitym rozrachunku, będzie zależało również od przyjętej technologii wewnętrznej. Przewody gazowe najczęściej zostały uwzględnione w projekcie samego domu. Jednak gazowe ogrzewanie podłogowe będzie wymagało np. zbiornika buforowego, którego cena zaczyna się od 1500 zł. Oczywiście sporym wydatkiem okaże się także piec gazowy. Ceny zaczynają się od 8000 zł i pną się w górę, w zależności od mocy energetycznej i dodatkowych funkcji programowania temperatury. Sterownik pieca gazowego to kolejny wydatek. Wprawdzie nie jest on niezbędny, jednak daje tak duże korzyści pod względem komfortu, ergonomii i oszczędności, że większość inwestorów nie trzeba długo na niego namawiać. Koszty sterownika zaczynają się od 200 zł, osiągając nawet kilkutysięczne kwoty dla najbardziej zaawansowanych urządzeń.

Powyższe elementy mają zastosowanie oczywiście jedynie dla osób, które decydują się wykorzystać instalację gazową do stworzenia systemu ogrzewania gazem. Dla innych inwestorów, korzystających z alternatywnych metod grzewczych, koszty w tym aspekcie będą znacznie mniejsze. Warto też zwrócić uwagę, że ogrzewanie z wykorzystaniem instalacji gazu ziemnego podlega wielu dofinansowaniom, które znacznie ograniczają początkowe wydatki.

Koszty instalacji gazowej – co wpływa na całościową wycenę?

Instalacja gazowa w domu koszt dzieli między opłaty prawne, pomiary inżynieryjne, stawki przyłączeniowe, materiały budowlane i urządzenia wewnętrzne. Liczba parametrów wpływających na wycenę pozostaje na tyle duża, że widełki cenowe stają się naprawdę szerokie. Dla domów położonych blisko gazociągu, zmieszczenie się w 15 metrach przyłącza wydaje się jak najbardziej realne. Wówczas koszt inwestycji nie powinien przekroczyć 6 tysięcy złotych. Jednak na terenach poza miastowych i wiejskich, gdzie znacznie rosną odległości między budynkami, nierzadko spotyka się przyłącza o długości nawet kilkuset metrów. Wówczas koszt montażu instalacji gazu ziemnego osiąga kolosalne wartości. Dlatego alternatywą staje się stworzenie instalacji gazu ciekłego i wyposażenia działki w zbiornik gazowy LPG.

Warto pamiętać, że samo przyłączenie instalacji to jedynie początek kosztów doprowadzenia jej do pełnej funkcjonalności. Decydując się na ogrzewanie gazowe, musimy również pomyśleć o zakupie wysokiej jakości kotła gazowego. Z kolei sterownik pieca gazowego pozwoli na automatyzację pracy kotła i dostosowanie intensywności grzania do aktualnych potrzeb. Instalacja gazowa koszt całkowity upatruje zatem w kilku czynnikach: wydajności, odległości od gazociągu, regionu geograficznego i dodatkowych funkcji, o jakich decyduje sam właściciel.