Zarówno ogrzewanie gazowe domu, jak i pompa ciepła, stanowią nowoczesne rozwiązanie, dopasowane do wymogów ekologicznych. Pozwalają nie tylko chronić środowisko i zdrowie osób przebywających na zewnątrz, lecz wraz ze swoją specyfikacją przynoszą także korzyści materialne. Ze względu na dużo wydajniejszy system ogrzewania, niż w przypadku tradycyjnych pieców węglowych, rozkład ciepła cechuje się o wiele większą efektywnością energetyczną. Nie bez znaczenia pozostaje także czas obsługi dla każdego typu instalacji. Pompa ciepła do ogrzewania domu, jak i instalacja gazowa, zapewniają pełną automatyzację w doborze parametrów grzewczych, dzięki czemu pozostają całkowicie bezobsługowe. Chociaż całościowy koszt montażu obydwu instalacji jest nieco większy od przestarzałych rozwiązań, w długim terminie staje się mało znaczącym czynnikiem. Na alternatywne systemy ogrzewania przysługuje pakiet dofinansowań z Programu Czyste Powietrze, co samo w sobie znacznie obniża początkowe wydatki. Dalej oczom inwestora ukazują się już same zalety, a skuteczność ogrzewania nie ma sobie równych.
Ogrzewanie gazowe domu – co warto wiedzieć?
Ogrzewanie gazowe domu przynosi wiele zalet, dla których coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Kotły gazowe odznaczają się wysokim bezpieczeństwem i trwałością. Są to urządzenia kondensacyjne, co dodatkowo zwiększa wydajność systemu. Dzięki doskonałym parametrom grzewczym, jakie oferuje ogrzewanie gazowe koszty użytkowania dają się optymalizować. Wydatki na instalację systemu szybko zwracają się w postaci oszczędności finansowych i czasowych, a także znacznie większego komfortu. Kotły gazowe to urządzenia czyste, zajmujące niewielką powierzchnię. Chociaż dla inwestycji w ogrzewanie gazowe cena instalacji spędza sen z powiek inwestorom indywidualnym, rzeczywistość jest dużo bardziej przychylna niż suche liczby. Mają tu bowiem zastosowanie liczne dofinansowania i programy pomocowe. Warto także poszukać firmy, która oferuje konkurencyjne ceny wybranych podzespołów oraz ich montażu, nie zezwalając jednak na kompromisy jakościowe. Brak konieczności składowania opału, czyszczenia kominów, doglądania instalacji i usuwania popiołu – to wszystko sprawia, że ogrzewanie gazem staje się bardzo atrakcyjną opcją. Wraz z rozpowszechnieniem się wspomnianych już pieców kondensacyjnych, odzyskujących ciepło ze spalin, w pełni uzasadnioną opcją wydaje się także zastosowanie gazu do instalacji ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe gazowe wymaga jednak montażu dodatkowych podzespołów, wśród których podstawę stanowi zbiornik buforowy. Jego zadaniem jest przechowywanie wody ogrzewanej kotłem gazowym, a następnie schłodzenie jej do temperatury obiegowej w instalacji.
Decydując się na ogrzewanie gazowe cena instalacji uwzględnia powierzchnię mieszkalną, dodatkowy osprzęt, a także parametry samego kotła gazowego. Niska emisja szkodliwych związków w spalinach, elastyczne dopasowanie mocy do zapotrzebowania na ciepło, równomierne rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu, bardzo wysoka wydajność – to wszystko przemawia za wykorzystywaniem gazu jako podstawowego czynnika grzewczego. Ogrzewanie gazowe koszty inwestycyjne trzyma w ryzach, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Daje natomiast ogrom możliwości automatyzacji oraz dbałość o środowisko.
Pompa ciepła do ogrzewania domu
Pompa ciepła to urządzenie zewnętrzne, dające korzystny stosunek ceny do skuteczności ogrzewania. Jest bardzo uniwersalnym narzędziem, gdyż w okresie letnim można ją stosować do klimatyzowania wnętrza przyjemnym, chłodnym powietrzem. Dla systemu ogrzewania, którego najważniejszym elementem jest pompa ciepła koszt miesięczny plasuje się na bardzo atrakcyjnym miejscu. Wysoka wydajność gwarantuje niskie zużycie energii elektrycznej, nawet jeśli temperatura otoczenia przekracza -20 stopni Celsjusza. Kluczowym parametrem każdej nowoczesnej instalacji jest współczynnik efektywności. Określa on stosunek energii odnawialnej do poboru prądu przez urządzenie. Pompa ciepła koszt podstawowy upatruje w montażu samego urządzenia. Dalej umożliwia już daleko idące oszczędności, zapewniając wydajny system ogrzewania powietrzna i wody w domu.
Co wybrać: ogrzewanie gazowe czy pompę ciepła?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, którą opcję wybrać: ogrzewanie gazowe czy pompę ciepła? To wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Tam, gdzie priorytetem staje się maksymalne ograniczenie kosztów instalacji i eksploatacji, pompa ciepła wydaje się dobrym wyborem. Połączona z instalacją fotowoltaiczną gwarantuje w pełni darmowy system ogrzewania, dlatego właśnie użytkownikom fotowoltaiki ten system wydaje się wyjątkowo atrakcyjny. Koszt początkowy jest jednak kilkadziesiąt tysięcy większy, niż pełna instalacja ogrzewania gazowego. Zmartwieniem dla inwestora może się też okazać awaryjność pompy ciepła, której żywotność szacuje się na 10-15 lat. W przypadku awarii urządzenia, któremu skończyła się gwarancja, użytkownik musi się liczyć z dość znacznymi kosztami, o wiele mniejszymi w przypadku wymiany lub naprawy kotła gazowego. Ogrzewanie gazowe nadaje się lepiej do domów o dużej powierzchni, zapewniając większe możliwości personalizacji ustawień i automatyzacji procesu grzewczego. Ogrzewanie gazowe zapewnia też lepszy parametr ciepła podczas srogich zim, które nadal występują w Polsce.
Ogrzewanie podłogowe gazowe zyskuje coraz większą popularność, łącząc komfort i wydajność w jednym systemie zasilanym gazem. Ceną lepszej wydajności ogrzewania gazowego są natomiast nieco wyższe rachunki miesięczne. Pompa ciepła koszt miesięczny ogranicza poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie gazowe nie ma tej przewagi, jednak gwarantuje wygodę i świetne parametry efektywności.