Zakup skrzynki gazowej – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jednym z podstawowych elementów wdrażania instalacji gazowej jest wybór przeznaczonej dla systemu skrzynki. Od tego, na który jej wariant zdecyduje się użytkownik, zależeć będzie to, w jakim stopniu będzie ona bezpieczna i czy dobrze sprawdzi się w konkretnych warunkach. Aby ułatwić zakup skrzynki gazowej właściwie dopasowanej do specyfiki danej instalacji, poniżej zamieszczamy podsumowanie dostępnych na rynku rodzajów, a także listę czynników, do których trzeba przyłożyć dużą wagę podczas dokonywania wyboru.

Dostępne rodzaje skrzynek gazowych

Najbardziej podstawowymi wariantami produktów tego rodzaju są te montowane przez PSG. Skrzynka gazowa od Polskiej Spółki Gazownictwa jest zwykle wykonana z plastiku lub laminatu i ma żółtą barwę. Pomimo, że to właśnie takie modele skrzynek są najpopularniejsze w naszym kraju, na rynku dostępnych jest istotnie więcej ich odmian. Klasyfikacja podziału koncentruje się w tym przypadku przede wszystkim na materiale, z którego zostały one wykonane. Pod tym względem rozgranicza się skrzynki:

  • z tworzywa sztucznego – rozwiązanie cieszące się dużą popularnością, stosowane przede wszystkim w formie szafek wolnostojących oraz w obrębie ogrodzeń,
  • z metalu – o podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, dzięki której można wykorzystać je jako wolnostojące szafki wewnętrzne,
  • z laminatu, a ściślej rzecz ujmując – z poliestrowo-szklanego tworzywa – bardzo często stosowana przez PSG skrzynka gazowa tego typu świetnie zabezpiecza nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również potencjalnie szkodliwym oddziaływaniem pogody, stąd doskonale sprawdza się w formie zewnętrznego elementu instalacji.

Drugie kryterium, które przyjmuje się, aby przyporządkować skrzynkę do konkretnej kategorii, dotyczy sposobu jej montażu. Planując zakup skrzynki gazowej, w tym zakresie do dyspozycji są następujące warianty:

  • Naścienna – pozbawiona tylnej ścianki i montowana bezpośrednio wewnątrz elewacji określonej nieruchomości.
  • Wnękowa – świetnie sprawdzająca się w sytuacji, w której istnieje problem z wyposażeniem się w skrzynkę do zastosowań zewnętrznych. Instalacja szafki tego typu zachodzi w ramach specjalnej, przygotowanej odpowiednio wcześniej wnęki, dzięki czemu docelowo będzie ona chroniona przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
  • Podtynkowa – umieszczana bezpośrednio pod warstwą tynku, co sprawia, że użytkownik ma dostęp wyłącznie do jej drzwiczek, a jej konstrukcja jest widoczna w mniejszym stopniu niż przy standardowych skrzynkach.
  • Wolnostojąca – wyposażona w zamkniętą ze wszystkich stron obudowę, do umieszczenia np. postumencie, na specjalnych, przeznaczonych dlań słupkach lub przytwierdzana do ogrodzeń.

Zakup skrzynki gazowej a jej parametry techniczne

Planując zakup skrzynki gazowej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  • Czy materiał jej wykonania będzie zapewniać odpowiednio duże bezpieczeństwo w ramach określonego obszaru roboczego?
  • Jakie elementy mają zmieścić się wewnątrz szafki? Tylko gazomierz czy również reduktor ciśnienia, czy kilka gazomierzy i w jakim układzie (pionowym czy poziomym). Inaczej mówiąc potrzebna jest szafka pojedyncza czy podwójna? Tylko zawór główny i reduktor ciśnienia, jak w skrzynce pojedynczej, czy oprócz nich również gazomierz – jak w modelach podwójnych?
  • Jaki jest preferowany, czyli zapewniający wygodę użytkowania i bezpieczeństwo, sposób otwierania drzwiczek?
  • Jaki powinien być kolor? Niekiedy kolor skrzynka gazowej PSG może narzucać odgórnie.
  • Jakie wymiary powinna mieć skrzynka? Przy tym należy mieć na uwadze precyzyjne dostosowane do zaplanowanego obszaru montażu.

Ile kosztuje skrzynka gazowa?

Cena skrzynki gazowej uzależniona jest przede wszystkim od materiału, precyzji wykonania, jej wymiarów, a także renomy producenta. Pomimo iż czynnika tego w żadnym wypadku nie należy postrzegać jako najistotniejszego, a tym bardziej przedkładać ponad bezpieczeństwo użytkowania, w praktyce na rynku da się odnaleźć produkty tego typu solidne i dobre jakościowo, ale przy tym także tanie. Jednym z najlepszych tego przykładów są skrzynki od spółki Hydro-Gaz. Ile kosztuje skrzynka gazowa naszej produkcji? Ceny zaczynają się już od ok. 170 zł przy jednoczesnym zachowaniu wieloletniej trwałości i pełni bezpieczeństwa.